در انتظار یار
مهدوی

نسخه ای برای سرطان های فکری

 


این نامه یک نسخه است برای آنها که می خواهند دوری از حقیقت چون توده ای تمام روح و فکرشان را تصاحب نکند.


نامه رهبری به جوانان غرب

بعضی از روزها ، روزهای طلایی زندگی است . نه به این معنی که ما بقی دوران های عمر اهمیت ندارد اما تاثیر گذاری این روزها بر آینده ی خود شخص و حتی جامعه اش ، به حدی است که از آن به بهار عمر یاد می کنند. اما این ایام همانقدر که تاثیر گذار است ، پر هیجان و سر شار از احساسات متفاوت هم می تواند باشد. شاید به همین دلیل جوانان مخاطب بسیاری از حرف های مهم قرار می گیرند.

حوادث اخیر در فرانسه و واکنش های دنیای اسلام ، عکس العمل های جامعه ی مجازی و بحث هایی که حتی پایش به خانه های ما هم باز شده چیزی است که نمی توان به سادگی از کنار آن عبور کرد اما وقتی رهبر یک کشور ، نامه ی مستقیمی برای جوانان می نویسد ، می توان از آن نتیجه گیری های متفاوتی کرد.نامه ی ایشان با یک مطلع تفکر برانگیز شروع می شود:

«من شما جوانان را مخاطب خود قرار میدهم؛ نه به این علّت که پدران و مادران شما را ندیده می‌انگارم، بلکه به این سبب که آینده‌ی ملّت و سرزمینتان را در دستان شما میبینم و نیز حسّ حقیقت‌جویی را در قلبهای شما زنده‌تر و هوشیارتر می‌یابم. همچنین در این نوشته به سیاستمداران و دولتمردان شما خطاب نمیکنم، چون معتقدم که آنان آگاهانه راه سیاست را از مسیر صداقت و درستی جدا کرده‌اند.»

اگر جوانان عقیده داشته باشند ، به راستی آینده ی کشورشان ، تاریخ آن و فرهنگ و دین شان به نوع تفکر و رفتار آنان بستگی دارد ، شاید بیشتر مراقب پرواز فکر و رفتارشان باشند.

دنیای سرمایه داری و نظام صنعتی برای رسیدن به اهداف خود ، جوانان را مورد توجه قرار می دهد تا از طریق تبلیغات بر روح تاثیر پذیر آنها نفوذ کرده و چرخ های کارخانه اش را بچرخاند. اما این همه ی ماجرا نیست . حتی آنها که می خواهند فکرشان را دیکته کنند هم می دانند جوانی یعنی روزهای هیجان و جستجو برای رسیدن به حقیقت! روزهایی که فرد مقابل خیلی از اعتقادات خودش و چیزهایی که خانواده به او آموزش داده است ، علامت سوال می گذارد تا حقیقت را پیدا کند.

این ویژگی همانقدر که می تواند خوب و تاثیر گذار باشد ، می تواند باعث گمراهی جوان هم بشود. اگر هنوز در سن جوانی هستید و می خواهید حسّ حقیقت‌جویی تان شما را تا ناکجا آباد نبرد و بیراهه را با شاهراه اشتباه نگیرید ، بهتر است بخش دیگر این نامه را هم بخوانید:

«من از شما میخواهم اجازه ندهید با چهره‌پردازی‌های موهن و سخیف، بین شما و واقعیّت، سدّ عاطفی و احساسی ایجاد کنند و امکان داوری بیطرفانه را از شما سلب کنند. امروز که ابزارهای ارتباطاتی، مرزهای جغرافیایی را شکسته است، اجازه ندهید شما را در مرزهای ساختگی و ذهنی محصور کنند. اگر چه هیچکس به‌صورت فردی نمیتواند شکافهای ایجاد شده را پر کند، امّا هر یک از شما میتواند به قصد روشنگریِ خود و محیط پیرامونش، پلی از اندیشه و انصاف بر روی آن شکافها بسازد. این چالش از پیش طراحی شده بین اسلام و شما جوانان، اگر چه ناگوار است امّا میتواند پرسش‌های جدیدی را در ذهن کنجکاو و جستجوگر شما ایجاد کند. تلاش در جهت یافتن پاسخ این پرسش‌ها، فرصت مغتنمی را برای کشف حقیقت‌های نو پیش روی شما قرار میدهد. بنابراین، این فرصت را برای فهم صحیح و درک بدون پیشداوری از اسلام از دست ندهید تا شاید به یمن مسئولیّت‌پذیری شما در قبال حقیقت، آیندگان این برهه از تاریخ تعامل غرب با اسلام را با آزردگی کمتر و وجدانی آسوده‌تر به نگارش درآورند.»

آنقدر آسیب های زندگی معاصر زیاد شده است که اگراز تهدید ها به نفع خودتان استفاده نکنید ، قافیه را می بازید پس حتی از چالش های زندگی استفاده کنید و آن را به فرصتی برای کشف حقیقت تبدیل کنید

برای آنکه در بهار عمر ، گرفتار خزان اندیشه نشوید ، باید به چند موضوع توجه کنید:

 

یک - در این روزها عاطفه و احساسات در شما صدر نشین است و اگر مراقب نباشید ، می تواند همین ویژگی مثبت باعث شود تا اشتباهات جبران ناپذیری داشته باشید.

 

دو - داوری بیطرفانه یکی از ویژگیهایی است که برای تفکر صحیح و انتخاب در دوراهی های مهم زندگی به آن نیاز دارید. شما باید بتوانید موضوعات را بدون حاشیه و جنجال های دنیای مجازی که جذابیت های خاص خود را دارد، تحلیل کنید و به نتیجه گیری صحیح برسید.

 

سه -داشتن ذهن کنجکاو و جستجو گر، چیزی ست که باید از آن نهایت استفاده را ببرید .اینکه به دنبال حقیقت باشید و چون دریایی خروشان رفتار کنید ، نه تنها بد نیست بلکه نمی گذارد تا ذهن تان چون مردابی راکد شود و بوی کهنگی بگیرد. این ویژگی را در خود تقویت کنید و با چراغ همی گرد شهر بگردید و انسان و انسانیت را آرزو کنید.

 

چهار -آنقدر آسیب های زندگی معاصر زیاد شده است که اگر از تهدید ها به نفع خودتان استفاده نکنید ، قافیه را می بازید پس حتی از چالش های زندگی استفاده کنید و آن را به فرصتی برای کشف حقیقت تبدیل کنید.

 

پنج - هر چند در این روزها ممکن است هنوز مسئولیت های زیادی نداشته باشید اما حس مسئولیت پذیری چیزی است که باید برای داشتن آن تلاش کنید. آینده ی شما تا حد زیادی بستگی دارد به اینکه چقدر حس مسئولیت پذیری دارید. این حس با اینکه آیا قابل اعتماد هستید یا نمی شود بر قول و حرف تان اعتماد کرد، رابطه مستقیم دارد.

 

 خیلی زود این روزها تمام می شود و روزی به یاد آن خواهید و افتاد وزیر لب زمزمه می کنید:

  جوانی هم بهاری بود و بگذشت

               پس تا فرصت باقیست ....

                    قدر دان این موهبت غیر قابل برگشت باشید

                                           و بگذارید تفکر و حقیقت چراغ راه آینده تان باشد.

[ یکشنبه پنجم بهمن 1393 ] [ 21:55 ] [ ] [ یک نظر ]


.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

در آن نفس که بمیرم در آرزوی تو باشم بدان امیددهم جان که خاک کوی تو باشم به وقت صبح قیامت که سر زخاک برآرم به گفتگوی تو خیزم به جستجوی تو باشم
نويسندگان
پيوندهای روزانه

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

صفحات وبلاگ

به یاد پدر مهربان

جستجو

دوستان من

امکانات وب
-->

/

ابزار پرش به بالا

طلـبـه پاســخــگو

پایگاه مذهبی دارالشیعه


لوگوی دوستان http://omidomidi.persiangig.com/Logos/0588/DarEntezareYar.jpg http://omidomidi.persiangig.com/Logos/0588/DarEntezareYar.jpg
فروش بک لینک

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس